| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LV174APW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LV |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LV174APW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LV |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 20.6 ns @ 2.5 V |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us