| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LVC1G00DBVRC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LVC1G00DBVRC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | LVC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 3.05 x 1.75 x 1.3 mm |
| Input Type | CMOS, TTL |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 4.3 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Output Type | CMOS |
| Package Type | SOT-23 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |



Have a requirement?
Chat with us