| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LVC1G79DBVT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SN74LVC1G79DBVT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 5 ns @ 3.3 V |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us