| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SNJ54HC273J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | CMOS |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | SNJ54HC273J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Type | CMOS |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 41 ns @ 6 V |
| Dimensions | 26.92 x 7.62 x 3.56 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Output Type | CMOS |
| Package Type | CDIP |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us