| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | THS4531IDGK |
| Maximum Input Offset Voltage | ±2000 µV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | VSSOP |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | THS4531IDGK |
| Maximum Input Offset Voltage | ±2000 µV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | VSSOP |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Maximum Input Resistance | 200 kΩ |
| Maximum Supply Current | 390 μA |
| Maximum Voltage Gain | 114 dB |
| Minimum CMRR | 90 dB |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Rail to Rail | Rail to Rail Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 27 MHz |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5→5.5 V |

Have a requirement?
Chat with us