| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TL5001AQDRQ1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | PWM Controller |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TL5001AQDRQ1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | PWM Controller |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Output Current | 20 mA |
| Maximum Output Voltage | 50 V |
| Minimum Input Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |


Have a requirement?
Chat with us