

| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC0832CD |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC0832CD |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 22 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us