| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC1541IFN |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 10-bit |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC1541IFN |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 10-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 8.96 x 8.96 x 4.06 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 11 |
| Package Type | PLCC |
| Sampling Rate | 32 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us