| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC5620INE4 |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC5620INE4 |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 14 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | PDIP |
| Conversion Rate | 48 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 19.69 x 6.6 x 5.08 mm |
| Full Scale Error | ±60 mV |

Have a requirement?
Chat with us