| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC59213AIPWT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 13 mA |
| Number of Segments | 8 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLC59213AIPWT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 13 mA |
| Number of Segments | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Typical Operating Supply Voltage | 4.5 → 13.2 V |
| Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TSSOP |


Have a requirement?
Chat with us