| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLV5636CD |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TLV5636CD |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 7 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External, Internal |
| Package Type | SOIC |
| Conversion Rate | 233 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Full Scale Error | ±0.6% FSR |


Have a requirement?
Chat with us