| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TMP101NA/250 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TMP101NA/250 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital |
| Resolution | 12 bit |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 6 |
| Sensor Function | Temperature |

Have a requirement?
Chat with us