| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TMP75AID |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TMP75AID |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital |
| Resolution | 12 bit |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Operating Temperature | +127°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Function | Temperature |

Have a requirement?
Chat with us