| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPIC6C595D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPIC6C595D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us