| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS40211DGQ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 52 V |
| Pin Count | 10 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS40211DGQ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 52 V |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Maximum Output Voltage | 9 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | HTSSOP |

Have a requirement?
Chat with us