| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS43061RTET |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost DC-DC Controller |
| Maximum Input Voltage | 38 V |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS43061RTET |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost DC-DC Controller |
| Maximum Input Voltage | 38 V |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Dimensions | 3.15 x 3.15 x 0.75 mm |
| Maximum Output Current | 20 A |
| Maximum Output Voltage | 58 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | WQFN |

Have a requirement?
Chat with us