| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS5450DDA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | SOIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS5450DDA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | SOIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Input Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Switching Frequency | 500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 4.89 x 3.9 x 1.48 mm |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Minimum Output Voltage | 1.22 V |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Switching Regulator | Yes |

Have a requirement?
Chat with us