| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS5450DDAR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | SOIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 5.5 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS5450DDAR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | SOIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Switching Frequency | 600 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.55 mm |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Maximum Output Voltage | 31 V |
| Minimum Output Voltage | 1.22 V |
| Regulator Function | Buck |


Have a requirement?
Chat with us