| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS61160ADRVT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Number of Segments | 10 |
| Pin Count | 6 |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | TPS61160ADRVT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Number of Segments | 10 |
| Pin Count | 6 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V |
| Dimensions | 2 x 2 x 0.75 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SON |

Have a requirement?
Chat with us