| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | UCC28019P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 22 V |
| Maximum Sink Current | 38 µA |
| Maximum Switching Frequency | 68.3 kHz |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | UCC28019P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 22 V |
| Maximum Sink Current | 38 µA |
| Maximum Switching Frequency | 68.3 kHz |
| Pin Count | 8 |
| Start-up Supply Current | 0.1 mA |
| Maximum Supply Current | 10 mA |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | PDIP |
| Zero Power Detection | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | -0.3 V |


Have a requirement?
Chat with us