| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | UCC28911D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 265 V |
| Maximum Switching Frequency | 115 kHz |
| Brand | Texas Instruments |
| Part Number | UCC28911D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 265 V |
| Maximum Switching Frequency | 115 kHz |
| Pin Count | 7 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Output Current | 1.26 A |
| Maximum Output Voltage | 5.25 V |
| Minimum Input Voltage | 90 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Current | 1.14 A |
| Minimum Output Voltage | 4.75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |

Have a requirement?
Chat with us