

| Brand | Toshiba |
| Part Number | 2SA1225-Y(T6L1,NQ) |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 15 W |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | 2SA1225-Y(T6L1,NQ) |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 15 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 6.5 x 5.5 x 2.3 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -160 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -1.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 160 V |
| Maximum DC Collector Current | 1.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 120 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us