| Brand | Toshiba |
| Part Number | 74HC86D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | 74HC86D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | 74HC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.95 x 3.9 x 1.38 mm |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 180 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | Buffer, CMOS |
| Package Type | SOIC |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us