| Brand | Toshiba |
| Part Number | 74VHC03FT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | 74VHC03FT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | 74VHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1 mm |
| Input Type | CMOS, TTL |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 14.5 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | CMOS, Open Drain |
| Package Type | TSSOP |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us