


| Brand | Toshiba |
| Part Number | SN74AC00D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | SN74AC00D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | VHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 13 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Output Type | CMOS |
| Package Type | SSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |



Have a requirement?
Chat with us