| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC58NVG1S3ETAI0 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.6 V |
| Number of Words | 256 M |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC58NVG1S3ETAI0 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.6 V |
| Number of Words | 256 M |
| Memory Size | 2 GByte |
| Block Organisation | Symmetrical |
| Cell Type | NAND |
| Dimensions | 18.4 x 12.4 x 1 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Random Access Time | 25 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | -0.6 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Organisation | 256 M x 8 |
| Package Type | TSOP |
| Pin Count | 48 |


Have a requirement?
Chat with us