| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74ACT08FT(EL) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74ACT08FT(EL) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 5.4 x 4.4 x 1 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | 50 mA |
| Maximum Low Level Output Current | -50 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 10 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | CMOS, NMOS, TTL |
| Package Type | TSSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us