| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74LCX74FT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LCX |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74LCX74FT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | LCX |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 8 ns @ 2.7 V |
| Dimensions | 5.4 x 4.4 x 1 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Set/Reset | Yes |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us