| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC02FK(EL,K) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC02FK(EL,K) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | VHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 4 x 3 x 0.8 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | VSSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |


Have a requirement?
Chat with us