| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC273FK(EL,K) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC273FK(EL,K) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 19.5 ns |
| Package Type | VSSOP |
| Pin Count | 20 |
| Set/Reset | Reset |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Dimensions | 5.25 x 3 x 0.8 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 8 |

Have a requirement?
Chat with us