| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC74F(K,F) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Function | D Type |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC74VHC74F(K,F) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 17.5 ns |
| Package Type | SOP |
| Pin Count | 14 |
| Set/Reset | Reset |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Dimensions | 10.8 x 5.3 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Output Type | 3 State |

Have a requirement?
Chat with us