| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC7S08F(F) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | Toshiba |
| Part Number | TC7S08F(F) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | HC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100 ns @ 2 V, 17 ns @ 6 V, 20 ns @ 4.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Package Type | SSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us