| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 1-2425 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1 A |
| Load Regulation | ±0.4% |
| Package | SIP 3 |
| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 1-2425 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 1 A |
| Load Regulation | ±0.4% |
| Package | SIP 3 |
| Line Regulation | ±0.2% |
| Input Voltage | 4.6 → 36 V dc |
| Width | 7.6 mm |
| Depth | 10.2 mm |
| Length | 11.7 mm |
| Output Voltage | 2.5 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 50 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 87 → 75% |
| Power Rating | 2.5 W |
| MTBF | 5350000 h |
| Weight | 1.9 g |
| Series | TSR 1 |

Have a requirement?
Chat with us