| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 2-2415 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 2 A |
| Load Regulation | Maximum of 1% |
| Package | SIP |
| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 2-2415 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 2 A |
| Load Regulation | Maximum of 1% |
| Package | SIP |
| Line Regulation | Maximum of 0.5% |
| Input Voltage | 4.6 → 36 V dc |
| Width | 7.5 mm |
| Depth | 10.1 mm |
| Length | 14 mm |
| Output Voltage | 1.5 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 50 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 79% |
| Switching Frequency Range | 410 kHz |
| Maximum Input Current | 1 mA |
| MTBF | 13520000 h |
| Power Signal Conversion Type | DC-DC |
| Weight | 2.6 g |
| Series | TSR 2 |
| Standards Met | IEC/EN 60950-1, MIL-STD-810F, UL 60950-1, UL 94 V-0 |
| Rated Output Power | 2 W |

Have a requirement?
Chat with us