| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 3-24150 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 3 A |
| Load Regulation | 0.6%, 0.8% |
| Package | SIP |
| Brand | Traco Power |
| Part Number | TSR 3-24150 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output Current | 3 A |
| Load Regulation | 0.6%, 0.8% |
| Package | SIP |
| Line Regulation | 0.2% |
| Input Voltage | 10 → 30 V dc |
| Width | 15.5 mm |
| Depth | 6 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Output Voltage | 5 → 15 V dc |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Temperature | -40°C |
| Ripple And Noise | 150 mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +85°C |
| Efficiency | 95% |
| MTBF | 1630000 h |
| Weight | 2.1 g |


Have a requirement?
Chat with us