| Maximum Power (Pmax) | 325 W |
| Operating Voltage | 24 V |
| Number Of Cells | 72 |
| Type of Solar Panel | Poly Crystalline |
| Maximum Power Voltage (Vmpp) | 37.8 V |
| Maximum Power Current (Impp) | 8.6 A |













| Maximum Power (Pmax) | 325 W |
| Maximum Power Voltage (Vmpp) | 37.8 V |
| Maximum Power Current (Impp) | 8.6 A |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 42.7 V, 46.2 V |
| Short Circuit Current (Isc) | 7.38 A, 9.13 A |
| Module Efficiency η(%) | 16.75 |
| Power | 238.3 W |
| Maximum Power Voltage (V@Pmax) | 34.6 V |
| Maximum Power Current (I@Pmax) | 6.88 A |
| Operating Voltage | 24 V |
| Number Of Cells | 72 |
| Type of Solar Panel | Poly Crystalline |
| Dimensions | 1956 × 992 × 40 mm |
| Weight | 27 kg |
| Junction Box | IP67, 3 Bypass diodes |
| Cables | 1200 mm Length Cables |
| Connectors | SOLARLOK PV4/MC4 Compatible/MC4 Connectors |
| Application Class | Class A (Safety class II) |
| Superstrate | 4 mm, High Transmission Low Iron Tempered Glass, AR Coated |
| Cell Encapsulant | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Back Sheet | Composite film |
| Frame | Anodized aluminium frame with twin wall profile |
| Mechanical Load Test | 5400 Pa |
| Maximum Series Fuse Rating | 15 A |
| Tc of Open Circuit Voltage (β) | -0.31%/°C |
| Tc of Short Circuit Current (α) | 0.052%/°C |
| Tc of Power (γ) | -0.41%/°C |
| Temperature | -40°C to + 85°C |
| Warranty | 10 Year |
| Performance Warranty | Linear Power Warranty for 27 years with 3% for 1st year degradation and 0.65% from year 2 to year 27 |
| Certification | IEC 61215 Ed2, IEC 61730, IEC 61701, IEC 62716, IEC 60068, UL 1703, MCS, CEC, PV Cycle, CEC (Australia), JET, IEC 62804, CE, CAN/CSA 61730 |



Have a requirement?
Chat with us