| Brand | Vishay |
| Part Number | BAL99-E3-08 |
| Maximum Forward Current | 250 mA |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Vishay |
| Part Number | BAL99-E3-08 |
| Maximum Forward Current | 250 mA |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 1.5 pF |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 3.1 x 1.43 x 0.97 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25 V |
| Maximum Reverse Voltage | 70 V |


Have a requirement?
Chat with us