| Brand | Vishay |
| Part Number | BAS16WS-E3-18 |
| Maximum Forward Current | 250 mA |
| Package Type | SOD-323 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Vishay |
| Part Number | BAS16WS-E3-18 |
| Maximum Forward Current | 250 mA |
| Package Type | SOD-323 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 2 pF |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 1.95 x 1.5 x 1.05 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25 V |
| Maximum Reverse Voltage | 75 V |


Have a requirement?
Chat with us