| Brand | Vishay |
| Part Number | BFC237241473 |
| Capacitance | 47 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | Vishay |
| Part Number | BFC237241473 |
| Capacitance | 47 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | MKT 372, MKT372 |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 4 x 10 x 12.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us