| Brand | Vishay |
| Part Number | BFC237343475 |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | Vishay |
| Part Number | BFC237343475 |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | MKT 373, MKT373 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 13 x 23 x 31 mm |

Have a requirement?
Chat with us