| Brand | Vishay |
| Part Number | IHD-3 1K 15% |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Axial |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum DC Resistance | 800 mΩ |
| Brand | Vishay |
| Part Number | IHD-3 1K 15% |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Axial |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum DC Resistance | 800 mΩ |
| Maximum DC Current | 840 mA |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 11.68 (Dia.) x 22.86 mm |
| Series | IHD |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±15% |
| Lead Diameter | 0.81 mm |
| Maximum Self Resonant Frequency | 1 kHz |

Have a requirement?
Chat with us