| Brand | Vishay |
| Part Number | IMS05EB103K |
| Inductance | 10 mH |
| Mounting Type | Axial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 17.5 Ω |
| Brand | Vishay |
| Part Number | IMS05EB103K |
| Inductance | 10 mH |
| Mounting Type | Axial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 17.5 Ω |
| Maximum DC Current | 70 mA |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 4.11 (Dia.) x 10.41 mm |
| Series | IMS |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Diameter | 0.63 mm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 3.8 MHz |

Have a requirement?
Chat with us