| Brand | Vishay |
| Part Number | LL4148-GS08 |
| Maximum Forward Current | 2 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOD-80 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Brand | Vishay |
| Part Number | LL4148-GS08 |
| Maximum Forward Current | 2 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOD-80 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 1.6 (Dia.) x 3.7 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1 V |
| Maximum Reverse Voltage | 100 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 4 pF |
| Diameter | 1.6 mm |

Have a requirement?
Chat with us