| Brand | Vishay |
| Part Number | LL4150GS18 |
| Maximum Forward Current | 600 mA |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MiniMELF |
| Brand | Vishay |
| Part Number | LL4150GS18 |
| Maximum Forward Current | 600 mA |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MiniMELF |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 3.7 x 1.6 x 1.6 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1 V |
| Maximum Reverse Voltage | 50 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |

Have a requirement?
Chat with us