| Brand | Vishay |
| Part Number | MKT 1822 522-015 |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Brand | Vishay |
| Part Number | MKT 1822 522-015 |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | MKT 1822 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 8.5 x 16.5 x 26.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us