| Brand | Vishay |
| Part Number | VEML6040A3OG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Technology | Analogue, Digital |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VEML6040A3OG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Technology | Analogue, Digital |
| Pin Count | 4 |
| Sensor Type | Ambient Light Spectralsensitivity to Real Human Eye Responses |
| Dimensions | 2 x 1.25 x 1 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | OPLGA |
| Peak Wavelength | 450 (Blue) nm, 550 (Green) nm, 650 (Red) nm |

Have a requirement?
Chat with us