

| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-16TTS08-M3 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-16TTS08-M3 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Dimensions | 10.51 x 15.49 x 4.65 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 90 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 3 V |
| Maximum Holding Current | 150 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.4 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Surge Current Rating | 200 A |


Have a requirement?
Chat with us