

| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-16TTS08S-M3 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-16TTS08S-M3 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Dimensions | 10.67 x 9.65 x 4.83 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 60 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 2 V |
| Maximum Holding Current | 100 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.4 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5 mA |
| Surge Current Rating | 200 A |


Have a requirement?
Chat with us