| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-5EWX06FN-M3 |
| Maximum Forward Current | 5 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TO-252AA |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-5EWX06FN-M3 |
| Maximum Forward Current | 5 A |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TO-252AA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.26 mm |
| Maximum Reverse Voltage | 600 (Peak Repetitive) V |
| Maximum Diode Capacitance | 3.5 pF |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |

Have a requirement?
Chat with us