

| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-80RIA120PBF |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Thread Mount |
| Package Type | TO-94 |
| Rated Average On-State Current | 80 A |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-80RIA120PBF |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Thread Mount |
| Package Type | TO-94 |
| Rated Average On-State Current | 80 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Dimensions | 29.5 x 27 x 188 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 120 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 2.5 V |
| Maximum Holding Current | 200 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.6 V |
| Thyristor Type | PCT |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 15 mA |
| Surge Current Rating | 1990 A |


Have a requirement?
Chat with us